První měsíc v Praze

Skoro před měsícem jsem se přesunul za prací do Prahy, zde jsou mé postřehy z nového prostředí.

Karlův most s Pražským hradem
Nebyl by to příspěvek o Praze bez této klasické fotky.

Jiná pracovní doba

V malém městě spousta lidí pracuje ve fabrikách a pracuje třeba od 6 do 14 h. Většina lidí končívá s prací mezi 14. a 17. hodinou. V Praze to funguje trošku jinak, začíná se později a tím pádem i končí později. Den je tu takový rozfrckaný a nic z toho. Před devátou se akorát stihnu probudit, najíst, umýt, prozkoumat, co je nového a případně něco malého udělat. Po návratu z práce, běžně mezi půl sedmou a osmou, už se toho taky moc nestihne, obvzlášť pokud musím ještě nakoupit nebo vařit.

Rozvláčné pauzy na oběd

Nikdo Vám tu nestojí za zadkem a nestopuje, zda jste byli na obědě půl hodiny. Většinou se to tak rychle nedá ani stihnout. Rychlost obsluhy a přípravy, delší cesta, všechno se to nasčítá a výsledek může být klidně hodina a půl na obědě, ale nebojte, pracovní dobu si tím nezkrátíte, jen natáhnete.

Exkrementy na ulicích

Jsou čtvrti, kde se se sbíráním pokladů po venčení mazlíčků lidé moc nepářou. Bydlím v jedné z nich. Není to až taková katastrofa, ale je lepší si dávat pozor, kam dopadají mé podrážky. Za nošení pokladu na botě by mě zřejmě nikdo nepochválil.

Sirény

Hodně lidí, velký provoz, spousta výjezdů zásahových vozidel a časté zvuky sirén. Na Moravě jsem vstával za zpěvu ptáků, případně řevu traktorů. Tady to je za kvílení sirén.

Silnější konzumnost

Správný moravák má dům, na kterém je pořád co spravovat a tak do něho neustále sype spoustu peněz a času. V Praze spousta lidí žije v bytech, často ani nejsou jejich a tak protékající střecha, opadávající omítka či rezavějící vrata nejsou problém. Zbylé peníze se potom sypou jinam, třeba do kultury, gastra, zábavy, hadrů,…

Turisté jsou jen v centru

Praha je zdaleka nejvýznamnější turistická destinace v ČR. Ano, je tu spousta turistů ze všech koutů světa, ale mimo centrum a profláklá místa je potkáte jen sporadicky.

Stále však můžete navštívit i ta profláklá místa bez zástupů turistů, stačí si vybrat čas, který není prime-time (mimo špičku). Třeba tak akorát před zavíračkou, aby se to stihlo. Pokud nepotřebujete jít dovnitř památek a stačí vám z venčí, podvečer to jistí a možná zvládnete i fotky památky naprosto bez lidí.

Noční život

Možná to už vyplynulo z posunuté pracovní doby, nicméně to ještě zdůrazním. Hodně lidí je zde v práci do pozdějších hodin, proto se zábava, setkání s přáteli,… posouvají do nočních hodin. Možná to je jeden z důvodů, proč pražáci v očích zbytku národa tolik paří a to i přes týden. Dělají to co jiní, jen ne přes den, ale v noci.

Můžete natrefit na usměvavé holky

Při některých pochůzkách ulicemi se mi stává, že potkávám usměvavé slečny, což jsem na okresním městě ba ani v Brně téměř neviděl. V Praze se zadaří natrefit na několik za hodinu.

Ne vždy tomu tak je.

Mám malý počet pozorování, tudíž můžu mít velmi zkreslené výsledky, ale identifikoval jsem několik faktorů, které pomáhají u opačného pohlaví vyluzovat zmiňované úsměvy.

1) Chození bez batohu, baťůžkářství asi není příliš přitažlivé.

2) Používání trošku stylovější obuvi, v běhacích botách se oproti jiným sice dá chodit, ale opět nejsou pro samice lákavé.

3) V neposlední řadě nezapomeňte na mírný úsměv a pohledy do očí protijdoucích koček klidně protáhněte.

Večerní nakupování

Z práce se vracívám v pozdějších hodinách, spousta malých specializovaných prodejen už bývá zavřena, ale stále tu je slušné množství večerek, Žabek, ale i super/hypermarketů, které mají otevřeno do pozdních hodin.

Tato vychytávka mnohde, zejména v menších městech, vůbec neexistuje, ale v Praze je to nutnost kvůli už zmiňovanému velkému množství lidí, kteří končí v práci později.

Noční vaření

S pozdním nakupováním souvisí i noční vaření. Přijdete v 9 z obchodu, vybalíte, chvíli si sednete a jde se vařit. Večeře třeba v 10 mnohdy není výjimkou. Ikdyž já už se začínám aktivity přeuspořádávat tak, abych tak pozdě nejedl.

Tip: Už jste zkoušeli používat toustovač jako gril na maso?

Fotky profláklých míst na Instagramu docela berou

Pár poznámek pro vyznavače Instagramu. Fotky zachycující notoricky známá místo táhnou pozornost, stejně tak geografické hashtagy z míst, kde žije hodně lidí.

Namyslete si vystihující hashtagy s fotkami z historického centra, případně trošku polikujte fotky s hashtagy, které použijete a máte úspěšný příspěvek téměř zaručen.

Vyšší cenová hladina

Nevím, zda to funguje všude, ale v Praze jsou jak vyšší příjmy, tak vyšší cenová hladina. Tím nemyslím jen bydlení, ale i potraviny a to i v řetězcích. Ceny potravin mi přijdou o 5-10 {899196a7cd52267d5573aab47c0126969409f29dcf7ee687db92a483bdf2428a} výše než v Brně a okolí, možná to je tím, že jsem nikdy dřív moc nenakupoval a o cenové hladině nemám přesné údaje, jen pocitové.

Šance získat junior pozici jakou chcete

Pokud existuje šance sehnat zaměstnání v úzce zaměřeném oboru/odvětví, se zápalem pro věc, ale bez papírového vzdělání, je to velmi pravděpodobně právě v Praze.

Stejně tak juniorní pozice bez 3 let praxe v oboru. Nehledě na šanci pro lidi, kteří v okresním městě seženou jen práci ve fabrice či obchodním řetězci, Pokud se v tom vidíš, něco umíš, seber koule opustit rodnou hroudu a sakra se sebou něco udělej.

Multikulturnost, nic pro vesnické xenofoby

Velké město, rozmanitá individua, menšiny, rasy, druhy, typy, jazyky. Pokud chcete velký, malý, široký, úzký, blond, brunet, bílý, černý, žlutý, míchaný, s jakým chcete jazykem máte šanci najít právě zde.

Ale pozor, pokud jste nesnášenliví nebo z malé podhorské vesnice, kde televize teprve zaznamenává rozkvět a vysílá první americké seriály a neznámé věci znamenají to samé jako lunapark, možná ještě nejste připraveni na střet s místní realitou.

Můžete potkat zajímavé lidi

S koncentrací businessu a obyvatel máte větší šanci než kde jinde potkat zajímavé lidi, o kterých třeba čtěte, sledujete je, obdivujete.

Možná se pravidelně vyskytují na nějakých opakovaně pořádaných setkáních rozličných druhů, navštěvují tématické přednášky nebo si třeba i rádi zajdou na pokec, když je oslovíte.

Jsem mezi Yuppies

Ocitl jsem se mezi Yuppies, tedy mladými profesionály se slušným přijmem, kteří hodně makají, ale chtějí si i užívat, cestovat,… Poměrně značná změna od dnů, kdy jsem se ocital mezi stromy v lese.

Máte nějaké zážitky se stěhováním na nové místo nebo třeba s žitím v Praze? Podělte se v komentářích!

Jeden komentář

  1. Tom napsal:

    Díky za článek. Do Prahy jsem se přestěhoval 31.12., takže taky skoro měsíc. Je to fajn, jen ta juniorní pozice je zatím “in progress” 🙂

    28.1.2015
    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *