Jak jsem vybíral notebook

Podsvicena-klavesnice-notebooku-cernaV létě jsem skončil v zaměstnání, kde jsem si užíval zaměstnaneckých výhod a zaměstnavatelem poskytovaných pracovních pomůcek. Nastalo období, kdy si jsem sám sobě větším pánem, nemusím být celé týdny v Praze, ale mělo to hned ze začátku i své nevýhody.

Brzy jsem poznal, že mé dosavadní výpočetní pomůcky nejsou už zdaleka dostačující. Musel jsem tak urychleně vyřešit otázku: jak si vybrat notebook, ke které se pozvolna hlásila otázka: jak si vybrat mobilní telefon.

Prvním bodem výběru bylo stanovení rozpočtu, který by mi nezabil cashflow, tím padlo laškování s myšlenkou na Mac.

Podle čeho jsem vybíral ten správný notebook

Následně jsem přišel čas na ujasnění velikosti displeje, často jezdím trasu Praha-Brno ve studentu, byť má poměrně prostorné autobusy, přece jen nemá místo sedaček masivní gauče, což znamenalo, jít do menšího rozměru než 15 palců, tomuto rozhodnutí pomohl i fakt, že notebook přenáším v obyčejném batohu.

Při projíždění aktuální nabídky jsem si udělal určitou představu, co je teď běžně k dostání. Začal jsem sumírovat, jaké mám požadavky na hardware. Pomohla mi zde i zkušenost s mým prvním notebookem, který jsem používal cca 6 let. Pokud ho chcete používat nějak rozumně delší dobu, je třeba obstarat něco, co je docela dost nad průměrem výkonu aktuální nabídky.

Prvkem hardwaru, nad kterým jsem dlouho váhal, byl pevný disk, dřív jsem měl zkušenost jen s běžnými disky (rozuměj s otáčivými plotnami), teď jsou na trhu ještě SSD disky a hybridní disky (otáčivé s malým přídavkem SSD). SSD byly mimo rozpočet, já se dostal k hybridu. Oproti běžnému disku skvělá volba, spuštění Windows během pár sekund, o tom se mi dřív ani nesnilo. Kdybych kupoval dnes, tak koupím dokonce čistý SSD disk, tenkrát to kvůli cashflow nešlo.

Dalším prvkem byla grafika, občas mě chytne hraní, ale to spíš na okraj. Když pracuji za menšího osvětlení, tak je naprosto famózním prvkem podsvícená klávesnice, bez ní bych už nedal ani ránu. Na závěr mám ještě pár vychytávek jako dotykový displej, který se hodí při práci ve stísněných prostorách, třeba v už zmíněném autobuse, kdy je občas těžké pracovat s touchpadem.

Odfiltrování horších nabídek

Čeho jsme si všiml, je fakt, že za stejnou cenu můžete mít velmi rozdílné stroje, a to opravdu hodně rozdílné. Výhodněji v poměru cena/výkon mi přijdou spíše novinky, jelikož mnoho prodejců, zdá se, nepříliš aktualizují ceny. Tzn. to, co stálo před rokem třeba 18 000, stojí dnes 17 000, vedle toho se postaví novinka za 17 000, která za stejnou cenu má takovou konfiguraci, že starý model je k smíchu. Pomoct odbourat papírově horší stroje dle mého mínění do velké míry odbourají parametrické filtry zboží v obchodech.

Komentáře 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *