Jak jsem se rychle naučil anglicky

jak-jsem-se-naucil-rychle-anglicky

S angličtinou jsem měl vždycky poměrně problém, otravný školní předmět, kde bylo třeba se neustále se učit slovíčka, gramatiku atd. ke všemu se v mém případě často střídali vyučující.

Většinu života byla angličtina něčím, co se se mnou táhlo, aniž bych to chtěl, aniž bych v ní viděl pro sebe přínos. Uplynula spousta let, zlepšení byla minimální. Přišla vysokoškolská angličtina, kde byl pro mě problém vůbec projít zápočtem k dalšímu semestru s jazykem. První angličtinu jsem opakoval a zdolal potřebné minimum bodů na popáté, druhou na potřetí.

Měl jsem problém vůbec porozumět článkům z učebnice nebo doplnit jednoduchá cvičení. Ve třetím semestru naštěstí přišly první náznaky toho, jak se rychle naučit anglicky nebo jak se vůbec naučit. Měli jsme vyučující, která měla část hodin volnějších v tom smyslu, že se nedělala jen ta povinná cvičení, ale bylo i něco navíc, spíše odlehčujícího. Tehdy mi poprvé začalo docházet, že angličtina nemusí být jen školní povinnost a může i mně posloužit.

Jak začít

Přestat chápat věci jako povinnost a najít si z nich vlastní užitek, je pro mě základním bodem úspěchu. Pokud něco nemá užitek nebo se to musí, protože to dělají všichni, znamená to, že já to dělat nebudu.

Když došlo k procitnutí, začal jsem hledat příležitosti, jak se v angličtině posunout a nejlépe, abych u toho mohl být doma. Tenkrát mě asi zrovna zajímaly samice, tak jsem si našel blog o balení, můžete ho zkusit, bývalo to zajímavé jednodušší čtení, taky trochu o sebeuvědomění a marketingu davidwygant.com.

Seriály, blogy, podcasty

Čtení blogu bylo ze začátku velkým oříškem, hledat si u každého článku spoustu slovíček, pochopit různá slovní spojení. Vždycky jsem si slovíčka vypisoval, nosil různě po kapsách a učil se je v různých prostojích v MHD, čekání na hodiny, u lékaře a kde jinde. Učení slovíček najednou šlo, mělo smysl, pomáhalo mi lépe a rychleji číst články, co mě zajímaly, a taky to nebylo povinností.

K blogu jsem doplnil ještě seriály, skoro každé ráno jeden díl zajímavého seriálu v originálním anglickém resp. americkém znění a bez titulků (ty mě rozptylují). Jednoduché, že? Až taková sranda to nebyla, přestože jsem se díval na seriály a četl blog, které se mi hodně líbili, bylo hodně těžké vydržet, protože ze začátku to nešlo zrovna lehce. První měsíc byl velmi náročný, spoustu věcí jsem musel stále dohledávat, zapisovat, učit se. Druhý měsíc byl o něco lepší, třetí už vcelku ušel a za necelý rok už jsem konzumoval angličtinu jen s občasnými menšími problémy.

Zajímavou formou mohou být i podcasty, což jsou většinou audio záznamy rozhovoru na určité téma, někdy může jít i o monolog autora. Hlavně při svých cestách do Prahy, když jsem ještě po cestě nepracoval, jsem měl v oblibě podcasty Lewise Howese, chápu je hodně jako business motivaci/inspiraci, pokud vás tato tématika zajímá, můžete se zkusit zaposlouchat.

Pro procvičení hlubšího porozumění obsahu se z mého pohledu zdá dobré projít si pár MOOC kurzů například na Coursera, Udacity nebo třeba Khan Academy, najdete zde dost možná jakoukoliv tématiku, na kterou si vzpomenete. Kurzy obsahují testy, které ověřují porozumění tématu, což je něco navíc oproti pouhému poslechu.

Angličtina a jakýkoliv jiný jazyk samozřejmě není jen o přijímání (poslechu, čtení,…), ale i o vlastní tvorbě textů, mluvení a jiné komunikaci. K procvičení a zafixování základní gramatiky mi kupodivu pomohl kurz španělštiny na duolingo.com. Je zde k dispozici kurz španělštiny v angličtině a spousta jiných jazykových kurzů, dnes dokonce už i kurz angličtiny v češtině.

Pokročilejší aktivity ne úplně pro samouky

Nejtěžším prvkem jazyka je dle mého verbální komunikace. Zde se vyplatí najít si rodilého mluvčího, který neumí česky. Komunikace v případě, kdy nemáte záchrannou hůl v podobě jiného jazyka, kterým hovoří obě strany, je velkým nakopnutím, musíte se snažit, jinak se nedomluvíte (to je obrovský rozdíl oproti hodině angličtiny ve školní lavici).

Když nejste z velkého města, může být těžké najít si rodilého mluvčího či nějakého jiného cizince. Zde může pomoct online služba iTalki, která vás spojí s lidmi z celého světa, kteří chtějí někomu pomoct s cizím jazykem za mírný poplatek. Najdete i cizince, kteří se chtějí naučit česky, takže ve výsledku vás to může stát jen čas.

Extrémní a extrémně účinná varianta

Benny z fluentin3months.com aplikuje a doporučuje pár měsíců žít v zemi, kde se mluví cílovým jazykem. Abyste tam dokázali žít, musíte dokázat komunikovat s místními, což vám dá jinde nezískatelné množství praxe a zároveň i motivace, lze se tak jazyk touto velmi intenzivní formou naučit za pár měsíců.

Má to jeden háček, musíte mít příjem nezávislý na lokalitě, nebo si ho najít v dané destinaci. Problémem by mohli být také všemožné nepracovní závazky.

Závěr

Schopnost naučit se jazyk je dle mého spojena s nalezením užitku, který vám tento um přinese. Pak si stačí najít dostatečně příjemnou cestu, jak dosáhnout požadované úrovně, vytrvat a přijde to.

Pro více tipů doporučuji sice letitý, ale stále velmi aktuální článek od Fandora.

Komentáře 4

  1. Ivan napsal:

    Super článok, hlavne ten pod nebrať veci ako povinnosť 🙂 Keď niečo nerobím z vlastnej vôle, tak to môže byť akokoľvek efektívne, pôjde to proste akoby ste tlačili do kopca 100 kilový balvan.

    21.7.2016
    Odpovědět
  2. aneta napsal:

    Já se učila dlouho na základce i střední, ale učitelé nic moc, já to taky flákala ai po 12 letech studia jsem byla pořád mírně pokročilá. S nástupem do práce se pro mě situace změnila a musela jsem s angličtinou něo udělat, když máme zahraniční partnery. Protože toho mívám hodně, tak jsem radši zvolila online kurz. Učím se podle toho prakticky každý den, do toho sleduju zahraniční seriály bez titulk, snažím se číst zahraniční blogy nebo i zprávy a tak se neustále učím nové a nové slovíčka. Je fakt, že mě to chytlo a už to neberu jako něco, co musím, ale co mě baví a hned to jde poznat.

    24.10.2016
    Odpovědět
  3. Lucyan napsal:

    Super Aneta! Aj článok je fajn samozrejme 🙂 A tiež sa učím pomocou angličtiny bez biflovania, Na doma je to celkom dobrá vec, oplatí sa vyskúšať.

    29.10.2016
    Odpovědět
  4. robo12 napsal:

    Ja som sa veľmi angličtinu na škole neučil a teraz to lutujem. Keď si uvedomím, že to bolo zadarmo a podobne. Momentálne sa zdokonalujem cez online kurz. Je to fajn na také to večerne učenie pri TV.

    23.11.2016
    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *